Wartość BIK Indeksu – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM), informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Najnowszy czerwcowy odczyt wyniósł
(+19,6%), co oznacza, że w czerwcu 2019 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 19,6% w porównaniu z czerwcem 2018 r.
W czerwcu 2019 r. o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało 35,24 tys. osób w porównaniu do 35,62 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 1,1%. Warto odnotować, że w czerwcu br. było o dwa dni robocze mniej niż w rok wcześniej. O 9,0% więcej niż rok wcześniej wzrosła natomiast średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego i wyniosła w czerwcu 2019 r. 275,47 tys. zł.
– Czerwcowa wartość indeksu bezpośrednio wynika ze wzrostu średniej wartości wnioskowanego kredytu w okresie czerwiec 2019 r. do czerwca 2018 r. o 9% przy zbliżonej liczbie wnioskujących o kredyt mieszkaniowy, mimo dwóch dni roboczych mniej – mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.
– Po pierwszym półroczu 2019 r. widać już, co przewidywaliśmy pod koniec zeszłego roku, że rok 2019 na rynku kredytów mieszkaniowych będzie bardzo interesujący. Utrzymuje się wysoki popyt na finasowanie nieruchomości kredytem bankowym, ale tylko wysokokwotowym. W pierwszym półroczu 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 10,25 tys. osób czyli o 4,6% wnioskodawców więcej – dodaje prof. Rogowski.
Aktualne informacje o rynku kredytowym publikowane są na: www.bik.pl/newsletter-kredytowy
Metodyka indeksu:
Wskaźnik BIK Indeks – PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 1 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.
foto: archiwum