Notowana na NewConnect spółka SoftBlue, która specjalizuje się w innowacyjnych rozwiązaniach z sektora IT, uzyskała pozwolenie na budowę swojego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Bydgoszczy, dedykowanego optymalizacji zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi. Prace budowlane mają ruszyć jeszcze w tym roku. Szacunkowa wartość projektu wyniesie ok. 12 mln zł, z czego ponad 5,4 mln stanowi dofinansowanie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.
6 sierpnia br. Prezydent Miasta Bydgoszczy wydał spółce SoftBlue prawomocne pozwolenie na budowę Centrum Badawczo Rozwojowego. Efektem powstania Centrum B+R będą prace nad usprawnieniem racjonalnego gospodarowania wodą w systemach zbiorowego zaopatrzenia, a także zwiększenia efektywności zarządzania energią elektryczną i cieplną w budynkach.
– W SoftBlue od lat prężnie działa nasz wewnętrzny dział badawczo-rozwojowy. Naturalnym krokiem w jego rozwoju jest zatem powstanie dedykowanego centrum, które pozwoli na zwiększenie efektywności prac nad naszymi kluczowymi projektami, czyli optymalizacją zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi – informuje Michał Kierul, prezes SoftBlue. – Zdajemy sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie mają nasze badania dotyczące zagospodarowania wody, której przecież z roku na rok ubywa. Jest to problem globalny, który nie rozwiąże się sam, dlatego koncentrujemy się na wypracowaniu konkretnych rozwiązań dla przemysłu – podsumowuje Michał Kierul.
Budowa Centrum B+R rusza niedługo. Na działce o powierzchni 703 m2 powstanie budynek wyposażony w sprzęt badawczy. SoftBlue stanie się wyłącznym właścicielem nieruchomości z dostępem do drogi publicznej. Wartość całego projektu wyniesie ponad 12 mln złotych, z czego ponad 5,4 mln zł stanowi dofinansowanie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
– Prowadzone przez SoftBlue projekty, takie jak głowica pomiarowa AirDron czy Smogobus – mobilny system do monitorowania jakości powietrza, stworzyły samorządom zupełnie nowe możliwości w walce ze smogiem. Jednocześnie zaufało nam wiele instytucji badawczych, którym zależy na zbieraniu rzetelnych raportów o stanie powietrza w okolicy. Jestem przekonany, że również badania nad optymalizacją zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi przyniosą ogromną wartość tym razem przedstawicielom sektora przemysłowego – podkreśla Michał Kierul.
Źródło: SoftBlue SA
Fot. Unsplash