Za nami HackZurich2021, największy maraton kodowania w Europie. Znani są już jego laureaci. Główną nagrodę zyskał zespół „Res-Queue”, który opracował system wspomagania decyzji w trakcie powodzi. Przygotowane rozwiązanie pozwala usprawnić operacje ratunkowe podczas powodzi i przekazuje bieżące informacje. W świetle zmian klimatycznych oraz licznych ekstremalnych zjawisk pogodowych, przygotowany system stanowi duży krok na drodze do wspierania lokalnych społeczności.
HackZurich to coroczne spotkanie programistów, organizowane przez Xylem – globalnego dostawcę technologii wodnych. Hackathon jest częścią Xylem Water Challenge, międzynarodowej inicjatywy mającej na aktywizację sieci społeczności studenckich. Za sprawą programu, młodzi ludzie poszerzają swoją wiedzę oraz mają możliwość zaprojektowania i sprawdzenia swoich rozwiązań z zakresu gospodarki wodnej w praktyce. W program zaangażowanych jest już ponad 6600 studentów.
Zadaniem uczestników Xylem Water Challenge, odbywającego się podczas HackZurich2021, było stworzenie interaktywnej platformy, na której społeczności dotknięte powodziami będą mogły na bieżąco uzyskiwać dostęp do informacji ratujących życie. Zespoły wykonywały zadanie podczas nieprzerwanego, 40-godzinnego hackathonu.
Tegoroczny laureat, zespół „Res-Queue”, opracował nowy sposób reagowania na nagłe powodzie. Przygotowane innowacyjne rozwiązanie skutecznie pomaga osobom z obszarów dotkniętych powodziami. To szczególnie ważne biorąc pod uwagę, że zjawiska te znacznie się nasiliły w wyniku zmian klimatycznych.
Opracowany system wspomagania decyzji klasyfikuje poziomy zagrożenia. Wykorzystuje do tego specjalne modele uczenia maszynowego, oparte na obrazach i wideo w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie na bieżąco przekazuje niezbędne informacje i pomaga jednostkom ratowniczym w optymalizowaniu ich reakcji, adekwatnie do zaistniałej sytuacji powodziowej.
– Uczestnicy naszego wyzwania są przedstawicielami nowej generacji talentów, których pasją jest rozwiązywanie rzeczywistych problemów i sprawienie, by świat był bardziej zrównoważony. Jak pokazały tegoroczne, niszczycielskie powodzie w całej Europie, jesteśmy w krytycznym momencie pod względem zasobów wodnych i potrzebujemy całej pasji i pomysłowości młodych talentów – dodał Hayati Yarkadas, Senior Vice President & President, Water Infrastructure and Europe Commercial Team.
Firma Xylem Water Solutions od lat dostarcza systemy wspierające zrównoważoną gospodarkę wodną. Wyzwanie Xylem Water Challenge zostało stworzone, by zaangażować studentów we wspólne poszukiwanie rozwiązań istotnych problemów w zarządzaniu dostępnymi zasobami wodnymi.
Jak dodaje Dominika Kołodziejska, Marketing&Communication Manager w Xylem Water Solutions Polska: – Widzimy ogromny potencjał i zaangażowanie młodego pokolenia w kwestie klimatyczne, dlatego w naszej firmie stawiamy na otwarty dialog i współpracę zarówno z ekspertami, jak i z osobami zaangażowanymi w kwestie klimatyczne. Za sprawą naszego programu Xylem Ignite, spotykamy się z młodymi ludźmi i prowadzimy wspólne działania, które przysługują się zarówno środowisku, jak i społecznościom.
Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że z powodu postępujących zmian klimatycznych do 2050 r. liczba osób zagrożonych powodziami wzrośnie do 1,6 mld. Pokazuje to, jak istotne w obecnych czasach jest tworzenie innowacyjnych systemów do walki z naturalnymi zagrożeniami.
Źródło: Xylem Water Solutions Polska
Foto: Unsplash / Chris Gallagher